Jak rozpocząć dietę wegetariańską: Co musisz wiedziećUpowszechnienie się diety wegańskiej doprowadziło do eksplozji innych planów żywieniowych. Od fleksitarianizmu po pescetarianizm - obecnie istnieje niezliczona ilość wariantów unikania jedzenia mięsa. Biorąc pod uwagę mnogość potencjalnych diet, nowi wegetarianie mogą mieć trudności z ustaleniem, od czego zacząć. Która dieta wegetariańska jest najlepsza? Jakie są wady i zalety każdego rodzaju diety? Czy powinieneś zacząć stosować dietę wegetariańską teraz czy później? Na szczęście, bez względu na to, którą drogę wybierzesz, korzyści są widoczne na każdym kroku. Diety wegetariańskie wiążą się z obniżeniem ryzyka nadciśnienia, choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2, a nawet niektórych rodzajów raka. Mając to na uwadze, oto co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na nowy sposób odżywiania.

Co to jest dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska to taka, w której pomija się (lub unika) mięsa i ryb, ale zawiera inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja i nabiał. Różni się ona od weganizmu, w którym unika się wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Dietę wegetariańską można uznać za bardziej elastyczną. Wegetarianie mogą zdecydować się na włączenie lub wykluczenie pewnych produktów w zależności od osobistych preferencji. W przeciwieństwie do nich, osoby stosujące dietę wegańską są bardziej rygorystyczne w swoich wyborach. Kategorie diet wegetariańskich to: owolaktozowa, laktoowowegetariańska, peskatariańska i wegańska.

Dieta wegańska

Dieta wegańska jest najsurowszą formą wegetarianizmu. W tej diecie spożywa się wyłącznie pokarmy pochodzenia roślinnego. Należą do nich owoce, warzywa, ziarna, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe i oleje roślinne. Produkty, których weganie unikają, to mięso, ryby, jaja i nabiał. Wiele osób decyduje się na stosowanie tej diety z powodów etycznych. Dieta wegańska jest często bogata w błonnik, pełne ziarna i rośliny strączkowe. Weganizm może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Chociaż żywność pochodzenia roślinnego jest zdrowa, niektóre składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo i wapń, mogą być trudniej dostępne. Ponadto weganie mogą napotkać trudności podczas spożywania posiłków poza domem. Prawie każda restauracja ma w swoim menu mięso lub ryby. Restauracje wegańskie są dostępne, ale mogą być ograniczone w zależności od lokalizacji.

Dieta wegetariańska a dieta wegańska

Ze względu na te wyzwania, dieta wegetariańska i wegańska są często uważane za trudne do przestrzegania. Jednak w zależności od rodzaju wybranej diety wegetariańskiej, może to nie być prawdą. Na przykład dieta ovo-lacto wegetariańska jest podobna do diety wegańskiej, ale z pewnymi wyjątkami. Na tej diecie spożywa się wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego, które nie pochodzą od człowieka. Obejmuje to jaja i nabiał. W zależności od osobistych wyborów żywieniowych, dieta laktoowowegetariańska może być dla Ciebie bardziej odpowiednia. Ta dieta obejmuje nabiał i jaja.

Korzyści z diety wegetariańskiej

Istnieje wiele korzyści z diety wegetariańskiej. Dieta wegetariańska wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2, a nawet niektórych rodzajów raka. Wykazano, że dieta wegetariańska w porównaniu z dietą opartą na mięsie zmniejsza ryzyko otyłości. W porównaniu z dietą wegańską, dieta wegetariańska wiąże się z mniejszym ryzykiem cukrzycy typu 2 i obniżeniem poziomu cholesterolu, a także z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia. Z pewnością przejście na dietę wegetariańską jest lepsze niż nie spożywanie żadnych owoców i warzyw. Niemniej jednak, dieta bogata w warzywa, owoce, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona przynosi największe korzyści zdrowotne. W szczególności dieta wegetariańska może pomóc w zapobieganiu otyłości i cukrzycy typu 2. A jeśli ktoś już cierpi na te schorzenia, dieta wegetariańska może pomóc w ich zwalczaniu.

Dieta pescetariańska

Dieta pescetariańska jest podobna do diety wegetariańskiej, ale z pewnymi wyjątkami. W tej diecie spożywa się tylko produkty pochodzenia zwierzęcego, które nie pochodzą od człowieka, ale tylko ryby i jaja. Różni się ona od diety wegetariańskiej, w której spożywa się tylko ryby i jaja. Dieta wegetariańska to nie to samo, co dieta pescetariańska. Te dwie diety różnią się od siebie. W diecie wegetariańskiej nie spożywa się mięsa, natomiast w diecie pescetariańskiej - mięsa i ryb.

Dieta pescetariańska może być korzystniejsza dla zdrowia niż dieta wegetariańska. W porównaniu z dietą wegetariańską, dieta pescetariańska wiąże się z mniejszym ryzykiem nadciśnienia i choroby wieńcowej serca. Może to wynikać z dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 zawartych w rybach. W rzeczywistości dieta pescetariańska jest najzdrowszym modelem żywienia dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca i cukrzycy typu 2.

Dieta flexitarna

Dieta flexitarna to styl wegetarianizmu, który kładzie nacisk na elastyczność. Ten rodzaj diety w mniejszym stopniu opiera się na sztywnych zasadach, a w większym na podejmowaniu wysiłku w celu ograniczenia spożycia mięsa. Wiele osób stosujących dietę flexitarna jest wegetarianami ze względów zdrowotnych. Mogą one ograniczyć spożycie mięsa, ale nie chcą zostać w pełni weganami. Dieta flexitarna nie jest tożsama z dietą wegetariańską lub wegańską, ale może prowadzić do zmniejszenia spożycia mięsa. Dieta wegetariańska lub wegańska może pomóc w osiągnięciu celów zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i cukrzycy typu 2. Dieta flexitarna może być dobrym początkiem dla osób, które nie są pewne, czy chcą w pełni przejść na dietę wegetariańską lub wegańską.

Efekty stosowania diety wegetariańskiej mogą być różne u różnych osób. Dieta wegetariańska może być dla ciebie najlepsza, jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, otyłości i niektórych rodzajów raka. Dieta wegetariańska może również pomóc w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, nawet jeśli stosujesz dietę roślinną o niższej zawartości białka. Dla większości ludzi dieta wegetariańska jest dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Możesz rozważyć zastosowanie diety wegetariańskiej, jeśli chcesz ograniczyć spożycie mięsa. Można wybrać taki rodzaj diety wegetariańskiej, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Niektórzy ludzie mogą stosować dietę wegetariańską, która zawiera jaja i nabiał. Inni mogą stosować dietę wegańską, rezygnując ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.