Sposoby na ochronę przed kleszczami‍Kleszcze to przerażające małe stworzenia. Mniej więcej tej samej wielkości co pestka winogron, czają się w długiej trawie i ukrytych miejscach. Są znanymi nosicielami kilku chorób, w tym choroby z Lyme i innych infekcji przenoszonych przez kleszcze. Niemniej jednak, są rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić się przed kleszczami, gdy korzystasz z uroków przyrody. Kleszcze są najbardziej aktywne w określonych momentach swojego cyklu życiowego: wiosną, latem i jesienią. Wiedza o tym, kiedy aktywność kleszczy jest największa w Twojej okolicy, pomoże Ci podjąć więcej środków ostrożności przeciwko ukąszeniom kleszczy, kiedy planujesz być na zewnątrz przez dłuższy czas. Jednak nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, możliwe jest zarażenie się infekcją spowodowaną ukąszeniem kleszcza. Oto 8 wskazówek, jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza, a jednocześnie cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem na świeżym powietrzu!

Sprawdź swoje ciało i ubrania po pobycie na zewnątrz

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po wejściu do domu po przebywaniu na zewnątrz jest sprawdzenie siebie i swojej odzieży pod kątem obecności kleszczy. Kleszcze mają tendencję do pełzania w górę nogi i przyczepiania się do skóry, gdzie ubranie jest luźne. Obejmuje to tył kolan, pachwiny i pachy. Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele, usuń go jak najszybciej. Kleszcze nie skaczą ani nie latają; na ogół nie są agresywnymi owadami. Najlepszym sposobem na usunięcie kleszcza jest użycie pęsety i złapanie go jak najbliżej powierzchni skóry. Nie należy szczypać głowy kleszcza; to tylko zmusi jego usta do pozostania otwartymi i zwiększy ryzyko infekcji. Zamiast tego, wyciągnij kleszcza delikatnie i powoli.

Spray

Przed wyjściem na zewnątrz spryskaj ubrania i skórę preparatami odstraszającymi kleszcze. Repelenty zawierające N, N-dietylo-meta-toluamid (DEET) mają udowodnioną skuteczność w walce z kleszczami. Możesz również zastosować środek odstraszający owady na skórę swojego zwierzęcia. Pamiętaj, że repelenty nie powinny być stosowane na uszkodzoną skórę. Repelenty zawierające permetrynę są również skuteczne w walce z kleszczami. Można je rozpylić na ubraniach i namiotach, aby zapewnić barierę ochronną.

Noś jasną odzież Ciemne ubrania i długie włosy stanowią idealne kryjówki dla kleszczy

Jasne ubrania, takie jak biała koszula lub długie do kostek, jasne spodnie mogą ułatwić zauważenie kleszczy, zanim będą miały szansę zagnieździć się w Twojej skórze. Należy również trzymać długie włosy związane do tyłu podczas przebywania na zewnątrz. Pomoże to zapobiec wpełzaniu kleszczy na włosy. Na koniec, noś długie skarpety, szczególnie podczas chodzenia po wysokiej trawie i terenach zalesionych. Pomoże to zapobiec wspinaniu się kleszczy po nogach.