Polecane zabawki dla 3-latkaKiedyś sklepy zabawkowe nie oferowały szerokiego wyboru. Dzisiaj półki uginają się pod ciężarem setek rodzajów zabawek, pluszaków czy gier planszowych. Niezależnie od okazji, rodzice maluszków raz na jakiś czas chcą sprawić swoim pociechom przyjemność, dając w prezencie nową zabawkę. Jeżeli takich podarków było już kilka, to prędzej czy później pomysły zaczną się kończyć. Jakie zabawki będą uwielbiane przez trzyletnie dzieci, a jakie szybko się znudzą lub mogą być niebezpieczne?

Jakie zabawki dla 3-latka wybierać?

Propozycji jest naprawdę wiele a każdego roku produkowane są zupełnie nowe, pomysłowe modele zabawek. W wyborze można kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim zabawka musi być bezpieczna dla dziecka tak, by podczas zabawy nie zrobiło sobie żadnej krzywdy. Dobrze, jeśli zabawką będzie można się bawić na wiele sposobów, wtedy po jednej zabawie dziecko nie rzuci jej w kąt. Oto niektóre z najbardziej popularnych propozycji na zabawki dla 3-latka:

  • Wszelkie rodzaje zabawek bez konkretnej postaci, czyli przykładowo klocki, rodzaje plasteliny do odbijania wzorów czy zabawki z piaskiem do budowania konstrukcji według wyobraźni dziecka. W tym typie zabawek trzeba zwrócić szczególną uwagę na opiekę nad dzieckiem w trakcie zabawy. Dzieci w tym wieku zachęcone kolorami takich produktów mogą spróbować je zjeść, toteż zaleca się by zabawa miała miejsce pod okiem opiekuna
  • Pluszowe misie i przytulanki - na pierwszy rzut oka, mogą się wydawać dość typowym pomysłem, jednak Internet w dzisiejszych czasach pozwala na wyszukanie zabawki w niemal każdym kształcie i kolorze. Mogą one przypominać zwierzęta, kolorowe stworki z bajek czy nawet owoce i warzywa. Jeżeli dziecko bardzo lubi jakiś szczególny gatunek zwierząt, z całą pewnością doceni pluszowego towarzysza, podobnego do niego.
  • Zabawki ruchowe - przykładem mogą być małe rowerki bez pedałów, na których dziecko rozpędza się, odpychając się na zmianę nogami od ziemi.
  • Puzzle zręcznościowe dla dzieci - są ciekawe nie tylko ze względu na swoje kolory a czasem dźwięki. Rozwiązanie prostych puzzli stanowi dla dziecka wyzwanie intelektualne, co będzie bardzo pozytywnie wpływało na jego rozwój.

Jakich zabawek zdecydowanie unikać?

Zdecydowanie szerokim łukiem powinno się omijać zabawki z małymi elementami. 3 lata to wiek, w którym dziecko może jeszcze próbować je zjeść. Oprócz tego należy unikać prezentów z ostrymi elementami, którymi maluch mógłby zrobić sobie krzywdę. W przypadku zabawek z jednym konkretnym sposobem zabawy często może się to skończyć tak, że już po kilku razach taki przedmiot wyląduje w szafie, więc lepiej poszukać zabawek bardziej wszechstronnych, z których dziecko będzie miało przyjemność o wiele dłużej.