Co oznacza kolor folii na tunelu ogrodowym?Tunele foliowe umożliwiają wydłużenie sezonu wegetacyjnego, a czasem nawet uprawę wybranych roślin przez cały rok. Różnią się one między sobą pod wieloma względami, przy czym najbardziej rzuca się w oczy kolor folii. Warto się nad tym głębiej zastanowić, bo to coś więcej niż tylko różnica estetyczna.

Białe tunele: najjaśniejsze i najbardziej uniwersalne

Białe tunele to najczęściej spotykana opcja. Blokują one tylko niewielką ilość światła, więc oświetlenie pod nimi jest praktycznie pełne. Jest to najbardziej uniwersalne ze wszystkich dostępnych rozwiązań, chociaż należy zauważyć, że białe tunele foliowe mogą nie być zbyt odpowiednie do uprawy roślin, które preferują miejsca półsłoneczne. Można nawet kupić tunel z otworami wentylacyjnymi i drzwiczkami, ale fakt, że do środka dostaje się niemal całe światło słoneczne, może poparzyć takie rośliny.

Zielone tunele: trochę więcej cienia

Dawniej tylko zielone tunele miały wbudowaną matę wzmacniającą; obecnie nie ma takich ograniczeń, więc nie jest prawdą, że zielony tunel jest mocniejszy od białego. Z pewnością jednak przepuszcza mniej światła niż biały. Zielona folia selektywnie odbija zielone światło, dzięki czemu warunki panujące pod folią przypominają lekki półmrok. Nie zawsze jest to tak oczywiste dla ludzkiego oka, ale z fizjologicznego punktu widzenia roślin jest to równie ważne, że zielone tunele foliowe są wybierane do letniej uprawy roślin, które nie radzą sobie dobrze w pełnym słońcu.

Niebieskie tunele foliowe: dla wrażliwych roślin

Tunele foliowe z niebieskimi pokrywami to mniej popularna opcja. Zwykle oferują nieco lepszą ochronę przed promieniowaniem UV niż pozostałe, ale także przed bardziej energetycznym promieniowaniem niebieskim. Nadają się więc dla roślin, które tradycyjnie uprawia się w zielonych tunelach, ale także dla gatunków szczególnie wrażliwych na promieniowanie UV, które może wywołać choroby lub po prostu spalić liście.

Jaki kolor wybrać? To zależy od roślin i ogrodu

Wymagania roślin to jedno, ale równie ważne jest, aby decydując się na kolor folii tunelowej, wziąć pod uwagę warunki lokalne panujące w ogrodzie. W miejscach, gdzie słońce świeci przez cały rok, białe tunele są zazwyczaj normą. Wprawdzie zimą zapewniają one lepsze warunki uprawy, ale od wiosny mogą spowodować, że rośliny otrzymają zbyt dużo słońca.

Oczywiście nie jest też prawdą, że rośliny lubiące cień nie będą rosły pod białą płachtą. Z pewnością jednak będą wymagały dużo uwagi, a plony mogą być niższe od oczekiwanych lub nawet wyższe od możliwych do uzyskania przy zastosowaniu zielonej folii. Warto też pamiętać, że choć białe tunele są najbardziej uniwersalne, nie należy ich kupować bez wcześniejszej analizy sytuacji, zakładając, że ich uniwersalność czyni je dobrym wyborem. W razie problemów najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, zwłaszcza że kolor nie jest w takiej sytuacji jedynym kryterium wyboru.