Korzyści stosowania zapraw do zboża: ochrona, wzrost i plony

Zaprawianie nasion zbóż znane było już w starożytności. Od wielu lat jest to bowiem jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych. Polega on na pokryciu lub nasyceniu nasion substancjami o działaniu bójczym, odstraszającym lub stymulującym. Dzięki temu nasiona zbóż są chronione w kluczowych fazach rozwojowych. Stosowanie zapraw do zbóż to baza, na której budowana jest ochrona upraw oraz plony.

Ochronne działanie zapraw do zboża

Zaprawy nasienne zawierają fungicydy, które chronią kiełkujące ziarniaki przed najczęściej występującymi chorobami powodowanymi przez grzyby:

  1. śnieć cuchnąca,
  2. śnieć gładka,
  3. głownia pyląca,
  4. fuzaryjna zgorzel siewek,
  5. pleśń śniegowa.

Rozwój chorób grzybowych w fazie kiełkowania znacząco osłabia rośliny, w skrajnych przypadkach prowadząc do całkowitych strat uprawy. Zaprawy chronią także nasiona przed szkodnikami glebowymi, które żerują na ziarnach. Niektóre zaprawy zawierają także repelenty, które zniechęcają ptaki do wyjadania nasion po siewie.

Wpływ zaprawy na wzrost

Zaprawy nasienne do zbóż warunkują prawidłowy wzrost siewek. Dzięki ochronie przed chorobami i szkodnikami, zaprawione nasiona równomiernie kiełkują. Z kolei zdrowe młode siewki szybko wykształcają rozbudowany system korzeniowy i prawidłowo rosną. Dzięki temu możliwa jest efektywne pobieranie składników pokarmowych i wysokowydajna fotosynteza.

Zaprawy nasienne często zawierają fitohormony. Są to substancje o działaniu regulatorowym, które stymulują kiełkowanie, wzrost i ukorzenianie się młodych roślin. Skutkuje to szybkim rozwojem i wzrostem zbóż.

Plonotwórcze działanie zapraw do zbóż

Wielokrotnie wykazano, że zastosowanie zapraw nasiennych umożliwia uzyskanie większych plonów. Ponadto, umożliwiają uzyskanie ziarna lepszej jakości. Dzięki ograniczeniu rozwoju grzybów eliminuje się także ryzyko skażenia ziarna mykotoskynami. Są to substancje o działaniu toksycznym i kancerogennym, których zawartość wyklucza przeznaczenie ziarna do celów spożywczych. Zdrowe i dobrze odżywione rośliny wydają większe plony. Ziarno z nich uzyskane jest najwyższej jakości. Równomierne wschody i stabilny rozwój sprawiają, że łan jest wyrównany i dojrzewa w tym samym czasie. Dzięki temu cała uprawa osiąga dojrzałość w tym samym czasie.

Stosowanie zapraw nasiennych stanowi nieodłączny element uprawy zbóż. Ten podstawowy zabieg agrotechniczny chroni siewki przed chorobami powodowanymi przez grzyby oraz szkodnikami. Dzięki temu nasiona mogą kiełkować w optymalnych warunkach. Dodatek substancji stymulujących poprawia ukorzenianie i rozwój pierwszych liści. Dzięki temu możliwy jest szybki wzrost początkowy i wydajne odżywianie. Takie warunki sprzyjają budowaniu obfitych plonów o wysokiej jakości. Zaprawy nasienne umożliwiają maksymalizację uzyskiwanych plonów na mniejszej powierzchni, co zwiększa efektywność upraw.