Zasady mody ekologicznej. Zobacz, co jest na topie!Co roku pojawiają się inne trendy w modzie. Dzięki najlepszym projektantom mody trendy mogą się różnić z sezonu na sezon. To właśnie moda ekologiczna króluje obecnie wśród najgorętszych trendów. Z drugiej strony poprawi się jeszcze bardziej dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. To bardzo dobra i ważna wiadomość, że wpływowi ludzie chcą coś zmienić. Ich głównym celem jest dbanie o środowisko, o które w dzisiejszych czasach powinniśmy szczególnie dbać. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych wrogów środowiska, wytwarzając do 8,1 procent gazów cieplarnianych na całym świecie. Aby lepiej zobrazować, jak to wygląda w rzeczywistości, warto posłużyć się przykładem. Jeśli chcemy zrobić dżinsy, zużywamy 3000 litrów wody i około 20 kilogramów dwutlenku węgla. To imponujące liczby, i to tylko dla jednej pary! Jak dobrze wiemy, świat produkuje tak ogromną ilość ubrań, że trudno to sobie nawet wyobrazić. Na szczęście rozpoznawalność niektórych marek i konsumentów wciąż rośnie, więc istnieje możliwość ciągłego rozwoju i poszerzania grona odbiorców w ekologiczny sposób.

Najlepsze tkaniny

Eko-moda ma wiele różnych kryteriów, które należy spełnić. Jednym z najważniejszych jest materiał, z którego wykonane są ubrania. Dlatego podejmując decyzję o zakupie warto dokładnie przejrzeć etykiety, na których znajdziesz pełny skład. Przed udaniem się do centrum handlowego lub sklepu internetowego najlepiej sprawdzić, jakich materiałów szukać na etykietach, a czego unikać. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy dany t-shirt damski, spodnie lub jakakolwiek inna odzież zawiera materiały naturalne lub syntetyczne. Jeśli coś jest bawełniane, należy sprawdzić, gdzie było uprawiane. Czy użyto do tego substancji szkodliwych dla środowiska? Jest wiele elementów, które trzeba przeanalizować, dlatego warto zaczynać krok po kroku, aby nie dać się przytłoczyć i zniechęcić informacjami.

Slow fashion

Slow fashion dosłownie oznacza wolną modę. W praktyce ma to na celu zatrzymanie rytmu i wściekłej konsumpcji. Jeśli chodzi o zakupy, to emocje są najgorszą radą i to przez nie kupujemy coś pod wpływem impulsu. Świadomość i uważne rozważenie, czy coś jest nam naprawdę potrzebne, jest bardzo ważne. Ilość zebranych ubrań bezpośrednio wpływa na otaczające środowisko. Działając w trendzie slow fashion, zwracamy większą uwagę na czytanie informacji na metkach. Dzięki temu możemy wybierać ubrania z naturalnych tkanin, które nie grożą rozdarciem. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność, więc jest to kierunek i droga, którą muszą podążać wszyscy bez wyjątku.

Upcycling

Pojęcie recyklingu powinno być nam dobrze znane, ponieważ jesteśmy z nim stykani od dzieciństwa. Ale czym właściwie jest upcykling? Z pewnością nie jest to coś, co marnujemy. Chodzi o wykorzystanie tego, co już istnieje, do stworzenia czegoś zupełnie nowego. Niewykluczone, że w naszej szafie znajdują się ubrania, które od dawna nie widziały światła dziennego, dlatego nie należy ich wyrzucać, tylko przerobić i ponownie wykorzystać. Recykling stał się bardzo popularnym terminem, który dał nam wiele możliwości tworzenia nowych rzeczy. Stara sukienka może stać się damską koszulą, a spódnica bardzo modnym topem. Szczerze mówiąc, w tej dziedzinie nie ogranicza nas nic poza własną wyobraźnią i kreatywnością. Jeśli brakuje zdolności manualnych, możemy zwrócić się do krawcowej.