Jakie są objawy alergii pokarmowejAlergia pokarmowa to częsta przypadłość, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Wynika ona z nietolerancji (nadwrażliwości) na określone składniki pochodzące z produktów spożywczych. Jakie są objawy alergii pokarmowej? Jak ją zdiagnozować i leczyć?

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej mogą być różne – od łagodnych i umiarkowanych, po te, które zagrażają zdrowiu i życiu. Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to:

  • Świąd skóry i wysypka,
  • Katar,
  • Kaszel,
  • Kichanie,
  • Łzawienie,
  • Swędzenie i pieczenie w jamie ustnej,
  • A także biegunka i wymioty.

W zależności od potencjału alergenu, objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się niemal natychmiast po spożyciu alergenu lub po kilku dniach. U niektórych osób objawy alergii pokarmowej są bardzo łagodne i przechodzą w ciągu kilku godzin, u innych mogą być bardzo silne i poważne, aż do wystąpienia reakcji anafilaktycznej.

Diagnoza alergii pokarmowej

Diagnozę alergii pokarmowej może postawić tylko lekarz. Na podstawie wywiadu, w którym pacjent opisuje swoje dolegliwości i przebieg choroby, lekarz może podejrzewać alergię pokarmową. W celu potwierdzenia diagnozy, może zlecić wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych, takich jak badanie krwi lub reakcja skórna na alergeny.

Lekarz może również zalecić eliminację podejrzanego produktu z diety, aby zbadać, czy rzeczywiście jest on źródłem alergii. W tym celu pacjent powinien przez kilka tygodni wykluczyć z diety produkty, które mogą być źródłem alergii, a następnie stopniowo je wprowadzać, obserwując reakcję organizmu.

Jeśli eliminacja podejrzanego produktu z diety nie wyeliminuje objawów alergii pokarmowej, lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości. Lekarz może również przepisać leki przeciwalergiczne, takie jak sterydy, które pomogą złagodzić objawy alergii pokarmowej.

Leczenie alergii pokarmowej

Leczenie alergii pokarmowej opiera się na unikaniu produktów, które wywołują reakcje alergiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leczenia alergii pokarmowej, ale najważniejsze jest zidentyfikowanie i unikanie alergenów. Zaleca się również przyjmowanie leków, które zmniejszają objawy alergii pokarmowej.

Kiedy lekarz postawi diagnozę alergii pokarmowej, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby dowiedzieć się więcej na temat produktów, które powinny być wykluczone z diety. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić szczepionki lub leczenie immunoterapią, aby zmniejszyć dolegliwości alergii pokarmowej.

W przypadku alergii pokarmowej ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie leki przeciwalergiczne, takie jak adrenalina lub leki sterydowe, w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub udać na pogotowie ratunkowe.

Alergie pokarmowe są dość powszechnym problemem, jednak w większości przypadków są one łatwe do zarządzania. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej, ważne jest, aby poznać swoje ciało i unikać produktów, które u niego wywołują reakcje alergiczne.