PIT Pro - zeznania roczne przez internet

Między 15 lutym a 2 maja wszyscy podatnicy muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze swoich podatków. Kogo możemy określić mianem podatnika? Podatnik to obywatel, który w minionym roku pracował na terenie Rzeczpospolitej na etacie lub na mocy umowy zleceniowej. Rozliczanie się z fiskusem to oczywiście uzupełnianie formularzu PIT. Niestety, jest to owiane mitami i legendami miejskimi, co owocuje tym, że nie chcemy podejmować się tego zadania sami a już w szczególności przez Internet. Czy uzupełnianie PITu faktycznie jest takie,, straszne''? Czy internetowe formularze są tak łatwe w obsłudze jak wszyscy nas zapewniają?

PIT Pro - zeznania roczne przez internet

Jednym z programów oferujących wypełnianie formularza PIT drogą elektroniczną jest PIT Pro https://www.podatnik.info/program-do-pit . Na jakiej zasadzie działają tego typu programy? Pierw musisz zalogować się/ założyć konto oraz wybrać formularz PIT. Takich formularzy jest kilka rodzajów:

  • PIT-28,

  • PIT-36,

  • PIT-36L,

  • PIT-37,

  • PIT-38,

  • PIT-39.

Kiedy już wybierzesz odpowiedni formularz PIT, będziesz musiał wpisać swoje dane. Chodzi o:

  • imię i nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • kwotę przychodów widniejącą na poprzednim zeznaniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, należy wpisać ,,0'').

Program poprowadzi Cię przez uzupełniania formularza dokładnie wskazując co i w jaką rubrykę należy wpisać. Jest to dużo bardziej wygodne od tradycyjnego uzupełniania PITu, ponieważ nie potrzebujesz do tego niczyjej pomocy. Do tego, jeśli przysługuje Ci jakoś zwrot a uzupełniłeś e-deklaracje, pieniądze otrzymasz dużo szybciej niż w przypadku dostarczenia wersji papierowej dokumentu. Jeśli mówimy o internetowym wniosku termin zwrotu to 45 dni, w tym drugim nawet 90 dni.

 

Oddaj swój PIT w terminie

Jak to bywa ze wszystkimi sprawami urzędowymi, przestrzeganie terminu jest bardzo istotne. Tak jest i w tym przypadku. Zwykle termin oddania uzupełnionych deklaracji podatkowych sięga ostatniego dnia kwietnia. W tym roku z uwagi na to, że 30 kwietnia wypada w dzień niepracujący, termin ten został wydłużony na korzyść podatników do 2 maja. Jeśli nie zalogowałeś się do żadnego portalu, który służy do uzupełniania formularzy PIT lub zdecydowałeś się rozliczyć z fiskusem tradycyjnie ale nie zdążyłeś do 2 maja, mogą czekać Cię bardzo nieprzyjemne konsekwencje w postaci kar. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Drugą zaś jest kara ograniczenia wolności. W najgorszych przypadkach mogą być przydzielone obie z nich. Dlaczego o tym mówimy? Istnieje również możliwość, w której nie wyślesz samodzielnie formularza a mimo wszystko wszystko będzie odbywać się zgodnie z prawem. Jeśli wcześniej zalogowałeś się do programu, który służy do uzupełniania deklaracji podatkowych ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś go, program uzupełni oraz wyśle go za Ciebie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację.